Wizyta Rotariańskiej Wymiany Przyjaźni w Polsce z D-7490 z USA (16-28.09.2013)

 

We wrześniu przez 12 dni gościliśmy grupę Amerykanów z Nowego Jorku (D-7490): Lois, Eda, Vala i Annę. Odwiedzili cztery miasta, w każdym spędzili po trzy dni. Spali w domach rotarian, tam jedli śniadania. Obiady i kolacje jadali w restauracjach „w terenie”, choć było też kilka wspólnych posiłków w domach gospodarzy. Wszystkie zaangażowane kluby zapewniły Amerykanom niezwykle intensywny program zwiedzania i spotkań. Goście nie nudzili się ani minuty i wrócili do domów bardzo zadowoleni z wycieczki. Oto pokrótce jak wyglądał ich pobyt.

Kraków

Zwiedzanie: Rynek Główny, Sukiennice, Kopalnia Soli w Wieliczce, Zamek Królewski w Niepołomicach, Wawel, kościół Mariacki, fabryka Schindlera, żydowska dzielnica Kazimierz.

Inne atrakcje i spotkania: spotkanie klubowe RC Kraków Wawel, z gubernatorem Januszem Potępą.

Częstochowa

Zwiedzanie: Szlak Orlich Gniazd (z zamkami i ruinami zamków) na trasie z Krakowa do Olsztyna k. Częstochowy, klasztor na Jasnej Górze, Muzeum Monet Papieskich.

Inne atrakcje i spotkania: Gra w golfa na polu golfowym w Konopiskach k. Częstochowy z kolegami z częstochowskiego klubu, koncert symfoniczny w wykonaniu orkiestry i solistów, który zorganizował dyrektor częstochowskiej filharmonii, członek klubu. Amerykanie zwiedzali też klinikę, której współwłaścicielem jest prezydent RC Częstochowa. Ponieważ szefowa amerykańskiej grupy Lois była dyrektorem szpitala w Nowym Jorku, możliwe że oba szpitale zrealizują wspólny grant. Było też spotkanie przy kawie i ciastkach z prezydentem miasta, który obdarował gości pamiątkami i albumami o Częstochowie. Pobyt zakończyło ognisko z pieczonką, winem, piwem i nalewkami na błoniach pod zamkiem w Olsztynie k/Częstochowy.

Łódź

Zwiedzanie: w drodze do Łodzi w Spale i okolicach - drewniany kościółek z XI w. i synagoga z oryginalnymi malowidłami z cyrylicą, XII-wieczny kościół w Inowłodzu, częściowo odrestaurowany Zamek Królewski z XV w. , muzeum militariów w niemieckim bunkrze kolejowym. W Łodzi - muzeum w Radogoszczu, Pałac Poznańskich, Manufaktura, muzeum Sztuki Współczesnej, muzeum Włókiennictwa.

Inne atrakcje i spotkania: Amerykanie przyjechali do Spały busem przysłanym przez kolegów z Łodzi. Tam w swoim domu w puszczy spalskiej przyjął ich Szczepan Miłosz. Po zwiedzaniu okolic wrócili do niego na nalewki i domowe specjały. Następnego dnia już w Łodzi odwiedzili dom dziecka, którym opiekuje się RC Łódź, znów rozmawiano o możliwym grancie. Kolejny punkt programu to spotkanie w RC Łódź, potem degustacja win z sommelierem, na którą zaprosił RC Łódź 4-Kultury. Kolejnego dnia spotkanie z RC Łódź Centrum.

Warszawa

Zwiedzanie: park Ujazdowski, Łazienki, Starówka, Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej, pałac w Wilanowie.

Inne atrakcje i spotkania: Z Łodzi do Warszawy Amerykanie przyjechali busem. Spotkali się w ambasadzie z atache ambasady USA. Na spotkaniu Lois wypytywała, dlaczego Polacy muszą mieć wizy do USA. Potem spotkanie w mieszkaniu Marka Krawczyńskiego, jednego z gospodarzy, który zaprosił wszystkich do siebie na projekcję filmu o powojennej odbudowie warszawskiej Starówki projektowanej przez jego ojca. Spotkanie na kolacji w RC Warszawa-Józefów, na której było kilkunastu wymieńców ze świata, również z USA. Po kolacji Jasio, jeden z gospodarzy, zaprosił na imprezę do klubu cygarowego w hotelu Hayatt . Było palenie różnych cygar, picie koniaku i whisky oraz tańce. Jasio poznał nas z ambasadorem Kuby (wiadomo skąd mają dobre kubańskie cygara). Pomógł też Lois dotrzeć do ksiąg i znaleźć na Pradze kamienicę należącą niegdyś do jej dziadków, którzy wyjechali z Warszawy w 1905 roku. Lois była zadowolona, że poznała swoje korzenie i że mogła zrobić sobie zdjęcie przy kamienicy, która była własnością jej rodziny.13 dnia po śniadaniu goście udali się na lotnisko i odlecieli do Nowego Jorku, z tym ze para Val i Anna polecieli jeszcze na tydzień do Wenecji, a dopiero później do USA.